WAEC Timetable For 2019/2020 (May/June Examinations) | Download WAEC Time Table PDF Here

Filed in WAEC by on

WAEC Timetable For 2019/2020 (May/June Examinations) | Download WAEC Time Table PDF Here

IMPORTANT NOTICE:- Please Note That The Time Table For 2019/2020 has been released and you can see it below.

The WAEC Examination for the MAY/JUNE intake 2019/2020 will commence on the 1st of April 2019 up till to 26th of April 2019. Please you are advised to keep checking this site for updates from time to time in case anything has changed.

You can download the PDF Here.

Recommended:-The Secret To Write And Pass WAEC,GCE & NECO At Once

Take A Look At The WAEC Syllabus

Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

Basketry 3 (Project Work)*
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leather-work 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
6 hours a day for 5 days for each paper
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Monday 1st April, 2019

Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday 2nd April, 2019

Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 3rd April, 2019

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Thursday 4th April, 2019

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.
Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

Friday 5th April, 2019

English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)
English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)
Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Monday 8th April, 2019

Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Tuesday 9th April, 2019

Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon
Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Wednesday 10th April, 2019

Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.
Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.
Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

Thursday 11th April, 2019

Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.
Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Friday 12th April, 2019

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday 15th April, 2019

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)
History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 16th April, 2019

Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.
Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 17th April, 2019

English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Thursday 18th April, 2019

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Tuesday 23rd April, 2019

Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.
Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.
Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 24th April, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

Thursday 25th April, 2019

Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Friday 26th April, 2019

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.
Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

 Monday 29th April, 2019

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)
Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday 30th April, 2019

Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday 2nd May, 2019

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

Friday 3rd May, 2019

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m
Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.
Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.
Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m
Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Monday 6th May, 2019

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.
West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.
Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 7th May, 2019

Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)
General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 8th May, 2019

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)
General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.
General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

Thursday 9th May, 2019

Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

Friday 10th May, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Monday 13th May, 2019

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.
Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)
Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 14th May, 2019

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.
General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.
Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.
Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

Wednesday 15th May, 2019

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)
Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)
Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Thursday 16th May, 2019

French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.
French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.
Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Available to candidates in Ghana only

** Available to candidates in Nigeria only

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only

**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes:

  1. Difference in Time on Question Paper and Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
  2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
    • General Knowledge-In-Art Paper 3 : The question paper for General Knowledge-In-Art 3will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.
    • Project Work Papers: The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting& Decorating, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing& Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.
  3. Extra Time for Blind and Deaf Candidates:  Blind and deaf candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

Important Topics For You!!!

Please share…..

Thanks For Reading

Tags: , , , ,

Comments are closed.

%d bloggers like this: